Search

Botoks

  -    -  Botoks

Neslim Güngen’in uzman ağız ve diş sağlığı ekibiyle özgürce gülümseyin!

Botoks ile kırışıklık ve deride ki çizgiler geçici süre yok edilir. Botoks, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engeller. Sinirler ile onların uyardığı kaslar ya da ter bezleri arasındaki elektriksel iletimi geçici olarak durdurarak etkisini gösterir.

Botoks tedavisinin etki süresi 4-6 ay civarındadır. Etki süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu süreyi yaş ve uygulanan bölgenin durumu etkilemektedir. Hamile veya emziren bayanlar dışında hemen hemen herkes botoks işlemi yaptırabilir.

Botoksta sadece belirli kaslara enjekte etmek için küçük bir iğne kullanır. Tam etki göstermesi genellikle 7 ila 14 gün sürer. İşlemden en az 1 hafta önce başlayarak alkolden kaçınmak gerekir.

Hizmetlerimiz

Ağız boşluğu içerisinde yer alan yumuşak doku (yanak, damak, dil, dudak gibi) ve sert dokuları ilgilendiren her türlü hastalığın teşhisi ve cerrahi tedavileri lokal anestezi genel anestezi veya sedasyon yapılarak klinik veya ameliyathane ortamında gerçekleştirilir.

Baby Botoks’un amacı, geleneksel Botoks’un klişeleşmiş  “donmuş” veya “plastik” ifadesi olmadan daha pürüzsüz ve daha genç görünen bir yüz elde etmektir.

Minimal botoks, minimum dozda ve sadece gerekli noktalara enjekte edilerek yüzün donmasını önlemenin yoludur. Bu sayede hem yaşa hem de doğal mimiklere uygun bir işlem yapılması mümkün olmaktadır. Minimal botoks ile kişiye özel botoks tasarımı yapılır. Cilt durumunuz, yapınız, yaşınız ve mimikleriniz dikkate alınarak tedavi planı yapılır.

Ameliyatsız bir estetik yöntemi olan Önleyici Botoks uygulamasında yüzün tamamına değil sadece mimikler vurgulanacak şekilde botoks uygulanır. Sadece kaş arasına veya sadece kaz ayaklarına uygulanılabilir. Aşırı aktif mimik baskılanarak, kalıcı çizgilerin oluşumu engellenir. Böylelikle kırışıklık oluşumu önlenir. Sadece bir yada iki grup kasa uygulanacağı için doğal bir görünüm elde edilir.

Maaseter denilen çiğneme, çene kasına uygulanan botokstur. Botoks masseter kası içine enjekte edildiğinde kas eskisi kadar güçlü kasılamayacağı için geceleri diş sıkma, gıcırdatma problemi sonlanır, sabah ortaya çıkan baş ağrısı ve çene eklemi ağrısı geçer. Masseterin hacimli olmasına bağlı olarak genişlemiş  alt yüz daralır ve alt yüz V görünümü kazanır. İşlem 10-15 dakika içinde tamamlanır. Sonrasında günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz. Etkinin maksimuma ulaşması 2 hafta sürer. Etki kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 4-6 ay devam eder.

Nefertiti Botoks çene çizgisini yeniden tanımlamak, kukla hatlarını yumuşatmak ve sarkan boyun kaslarını kaldırmak için kullanılan bir botoks işlemidir. Botoks enjeksiyonları alt çene çizgisi boyunca uygulanarak çene altındaki kasların yanağın aşağı doğru çekilmesini azaltır. Aşağı çeken kaslar gevşerken, yukarı doğru çeken yüz kasları direnç göstermeden yanağı yukarı kaldırır. Nefertiti Botoks, kas gücü dengesini tersine çevirerek tonlu ve belirgin bir çene çizgisi sağlar. Çene hattına ve boynun üst kısmına yapılan kas gevşetici enjeksiyonlar cildin yukarı doğru hareket etmesini sağlar.

Bugün her zamankinden daha fazla erkek botoks yaptırıyor, çünkü birçoğu genç bir görünümü korumanın iş yerinde rekabet avantajı kazanmalarına yardımcı olduğunu düşünüyor.

Aynı tedaviler ihtiyaca göre erkekler için de uygulanabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından ve dünyada 70 ‘den fazla ülkede onaylı 2000’in üzerinde çalışma yapılmış bir ilaçtır. 20 yıldır kullanılmakta ve her yıl milyonlarca kişi bu uygulamaları güvenle tercih etmektedir.

Yüz gençleştirmede etkin bir yöntem olarak karşımıza çıkan Botoks uygulaması, olası komplikasyonlardan kaçınmak ve istenen sonucu elde etmek için, yüz anatomisini iyi bilen,  mutlaka yeterli eğitim almış uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Uygulamadan yaklaşık 3 ay sonra güçlü kaslarda hareket geri dönmeye başlar. 4 ay sonra zayıf kasların hareketi de başlar. 6 ay sonra etki tamamen ortadan kalkar. 4-6 ay arasında tekrarlanmasında fayda vardır.

Botoks uygulamasında temel amaç yüzdeki ifadeyi etkisiz hale bırakmak değil, mimikleri yumuşatmak, yüze doğal estetik bir görünüm vermektir. Şaşkın ve ifadesiz görüntüler uygulamanın yanlış ellerde yapılmasından kaynaklanır. Botoks mutlaka uzman ellerde yapılmalıdır.

Uzman ve doğru ellerde yapıldığı sürece, hayat boyu doktor kontrolünde yapılabilir.

Botoks’un gebelik ve emzirme döneminde zararlı bir etkisinin olup olmadığı henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle gebelik ve emzirme döneminde botoks uygulamalarının yapılmaması önerilir ayrıca sinir-kas sistemine ait hastalığı olan kişilerde de botoks uygulanmamalıdır.

 • Göz çevresindeki çizgi ve kırışıklıklar (kazayağı çizgileri)
 • Alın bölgesindeki çizgi ve kırışıklıklar
 • Kaşların arasındaki çizgiler
 • Kaş şeklinin değiştirilmesi, uçların kaldırılması
 • Dudaklara burundan uzanan dikey çizgiler ve kırışıklıklar
 • Ağız kenarından buruna veya çeneye doğru uzanan çizgiler ve kırışıklıklar
 • Boyun ve dekolte bölgesindeki çizgi ve kırışıklıklar
 • Çenedeki çizgi ve kırışıklıklar
 • Yanaktaki sarkmalar (Nefertiti lifting)
 • Yüzdeki asimetri
 • Gülüşteki asimetri
 • Gülerken üst dişetinin fazla belirgin olması

Gerek duyulan bölgelere ince uçlu bir enjektör ile uygulama yapılır. Uygulanacak doz kişinin ihtiyacı ile ilgili olarak, uygulayıcı hekim tarafından belirlenir.

Botoks etkisi uygulamanın ardından yaklaşık 3-5 gün içinde görülmeye başlanır. Tam etkinin oluşması en geç 15 günde gerçekleşir.

Botoks, oldukça ince uçlu enjektörlerle uygulanır. Uygulama öncesi ve sonrası anestezik krem veya buz kullanılarak, herhangi bir ağrı ya da acı hissi duyulması engellenir.

Botoks yaptırmayı bıraktığınızda kırışıklık görünümü daha kötü olmaz. Hatta uzun süre mimik hareketinden korunmuş olan bölgede daha az kırışıklık görülür. Ancak sürekli botoks uygulanan kaslar zamanla zayıflamış olacağından, ilgili bölgede gevşeklik veya hafif sarkma hissedilebilir.

Dişetlerinin ileri derecede iltihaplandığı durumlarda, flap operasyonu bir tedavi seçeneği olabilir. Dişeti, cerrahi yöntemlerle kemik yüzeyinden ayrılır ve altta kalan iltihaplı dokular temizlenir. Kök yüzeyleri ve kemik yüzeyleri düzgün bir hale geldikten sonra flap dikiş atılarak kapatılır.

 • Botulinum toksin ve ürün içeriğine karşı alerjisi olanlar
 • Enfeksiyon geçirmekte olanlar
 • Kas ve sinir sistemi rahatsızlıkları olanlar
 • Hamileler ve emziren anneler
 • Kırışıklık ve sarkmaların seviyesi için botoksun yeterli sonuç vermeyeceği kişiler
 • Tekrarlayan botoks uygulaması sonrası, toksine karşı direnç geliştirmiş olan kişiler
 • Yüz mimiklerini ve yüz ifadesini etkin ve profesyonel anlamda kullanan kişiler

Botoks yılan zehri değildir. Clostridium Botulinum adlı bakteri tarafından üretilen, bir nörotoksindir. Bu bakteri besinlerde çoğaldığında toksini ile “botulizm” denilen gıda zehirlenmesine yol açabilir. Ancak, söz konusu toksin laboratuvar ortamında özel işlemlerden geçirilip zayıflatılmakta ve böylece insanlarda güvenle kullanılabilir hale getirilmektedir.

Kırışıklık giderici kremlerle botoks uygulamasının etki mekanizmaları farklıdır. Kremler cildi besleme, nemlendirme gibi faydaları sayesinde yüzeysel olarak kırışıklık oluşumunun gecikmesine destek olabilirler

Spor ve egzersizleri botoks uygulamasından birkaç saat önce bitirmeniz ve sonrasında en az 24 saat boyunca spor yapmamanız önerilir. Çünkü enjeksiyon bölgelerine herhangi bir şekilde uygulanan basınç, botoksun enjekte edildiği alandan kaymasına neden olabilir.

Eğer gerekiyorsa cilt bakımını uygulamadan önce yaptırmalısınız. Çünkü botoks uygulamasından sonra ez az 1 hafta süreyle cilt bakımı ve yüz masajı yaptırmanız tavsiye edilmez.

Bazı kişilerde uygulama yapılan bölgede hafif ağrı hissedilebilir. Genellikle 24 saatten az bir sürede kendiliğinden sona erer ve gerekirse kan sulandırmayan basit ağrı kesiciler ile tedavi edilebilir.

İletişim