Search

Ağız ve Diş Sağlığı

  -    -  Ağız ve Diş Sağlığı

Neslim Güngen’in uzman ağız ve diş sağlığı ekibiyle özgürce gülümseyin!

Neslim Güngen Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği 2021 yılında Avrupa yakası Florya’da konusunda uzman diş hekimi kadrosu tarafından kuruldu. Kliniğimiz ağız ve diş sağlığını kapsayan tüm alanlarda, genç, dinamik ve güler yüzlü doktor ve asistanları ile diş hekimliği hizmeti vermektedir.

Neslim Güngen olarak önceliğimiz hastalarımızın sağlığı ve memnuniyetidir. Hedefimiz, hasta haklarına saygı çerçevesinde, tedavilerinin en güncel teknikler ve cihazlar kullanılarak, alanında uzmanlaşmış hekimler tarafından tamamlanmasıdır.

Hizmetlerimiz

Ağız boşluğu içerisinde yer alan yumuşak doku (yanak, damak, dil, dudak gibi) ve sert dokuları ilgilendiren her türlü hastalığın teşhisi ve cerrahi tedavileri lokal anestezi genel anestezi veya sedasyon yapılarak klinik veya ameliyathane ortamında gerçekleştirilir.

Dikkat edilmesi gereken başka bir konuda diş hekimine gitme ile çocuğun maruz kalacağı ağrı olayı arasında bir çağrışım uyandırmamaktır. Ancak, çocuğa ” Dişin hiç ağrımayacak” diyerek onu yanıltmak; ilerideki tedavileri güçleştirir.

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti) uzmanının esas görevlerinden birisi, gelişmekte olan çocuğun, hem ruhsal, hem bedensel gelişimini gözlemek ve çocuğun diş hekimine alışmasını sağlamaktır.

Gülündüğü zaman dişetinin çok görünmesi ya da dişlerin kısa görünmesinden rahatsızlık duyulduğunda diş eti şekillendirilmesi gerçekleştirilebilmektedir.  “Gummy smile” adı verilen bu uygulama ile kalıcı bir şekilde ve çok kısa bir sürede diş eti şekillendirilmesi gerçekleştirilebilmektedir.

Ortodontik tedavi dişler arasında boşluk olması, dişlerin çarpık, sıkışık durması, bazı dişlerin dışarıya doğru çıkıntı yapması gibi durumlarda gerekliliğini gösterir. Bireysel özellikleri de göz önüne alarak, hangi bölgeye ne zaman nasıl hangi aparatla ya da malzemeyle müdahale edileceği uzmanlar tarafından karar verilir.

Diş rengi birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Çay, kahve, şarap, renkli meyve suları gibi içecekler, renkli gıdalar, sigara ve hatta yaşlanma ile diş renkleriniz koyulaşabilir.

Diş beyazlatma işlemiyle kimyasal maddeler kullanarak dişlerin rengi açılır, daha estetik bir gülüş için bu işlem uygulanır.

0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan bir anabilim dalıdır. Çocukların diş tedavilerini, bu konuda uzmanlaşmış hekimlerin yapması, çocuklarla başta iyi bir iletişim kurulmasına ve uzun vadede diş tedavilerinin ve koruyucu işlemlerin kolaylıkla yapılmasına imkan verir.

Zirkonyum kaplama uygulaması tek parça yapıdadır ve tamamı dişle aynı renktedir. Ayrıca doğal dişlerdeki gibi uçlarına şeffaflık efekti verilerek kişinin kendi diş yapısına uygun bir estetik görüntü sağlanmış olur.

Eski tip metal destekli diş kaplamaları gibi alerji yapmaz ve rengi dişle uyumludur.

Porselenin kırılgan yapısından dolayı kron ve köprü tüm kaplamalarda porselenin sağlamlığını arttırmak için alt yapı olarak sert ve dayanıklı bir madde kullanma zorunluluğu vardır. Zirkonyum desteklilerde bu madde zirkonyum alaşımından meydana gelmektedir.

Lamine Kaplama hastanın dişlerinin üzerine yapıştırılan, fark edilmeyecek kadar ince bir porselendir. Bu porselenler, çok ince olmalarına karşın, diş yüzeyine yapıştırıldıklarında son derece sağlamlılık gösteren bir yapıdadır.

Renklenmelerde, diş beyazlatma gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki antibiyotik, flor vb. lekelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında, ayrık dişleri bitiştirmede (diastema kapama), kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda, rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde, çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak) kozmetik bir alternatif olabilir.

Belirli sebeplerden dolayı dişlerini kaybeden hastalara, fonksiyon ve estetik detayların tekrar kazandırılabilmesi için tasarlanmış olan bütün yapay maddelere diş protezi denilmektedir. Ağız içerisinde diş eksiklikleri ya da tam olarak dişsizlik varsa çeşitli protezler geliştirilerek tedaviye devam edilir.

Lazer, diş hekimliği tedavilerinde yara iyileşmesini hızlandırarak ve tedavi sonrası sıkıntıları en aza indirerek tedavi kalitesini arttırmak amacıyla kullanılmaktadır. Lazer destekli diş hekimliği uygulamaları kanamasız, ağrısız ve hızlı bir tedavi sağlamaktadır.

Hormon seviyelerindeki ani artış dişeti iltihaplarına eğilimi artırır. Eğer dişler ve dişetleri üzerinde biriken plak yeterince temizlenemezse kolaylıkla dişeti iltihabı (dişetlerinde şişlik, kanama, kızarıklık), dişetinde hamilelik tümörü gelişebilir. Gebelik öncesi tedavi edilmemiş ciddi dişeti rahatsızlıkları olan hamile kadınlarda ise erken doğum ya da düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olma riski vardır. Bu nedenle gebelik öncesi iyi bir ağız hijyeni rutininin kazanılmış olması ve dişeti tedavilerinin yapılmış olması önemlidir.

İmplant çene kemiğine yerleştirilen ve protezlere destek için yapılan yapay diş kökleridir. Eksik dişlerin yerine yapılan, uzun ömürlü ve yaşam boyu kullanılabilecek  bu yapay köklerin üzerine yapılan sabit ya da hareketli protezler hastanın çiğneme fonksiyonunu ve diş estetiğini yerine getirir.

Kök kanalı tedavisidir. Dişlerde oluşan çatlaklar ve kırıklar, dişte meydana gelen çürükler, yanlış tedavi süreçleri, yanlış restorasyonlar sonucu dişte bulunan sinirler ve damarların canlılığını yitirmesi sonucu dişin kanallarında bulunan enfekte sinirlerin temizlenmesi, dezenfekte edilmesi ve kanal dolgu maddeleri ile doldurulmasıyla tedavi uygulanır.

Sıkça Sorulan Sorular

İmplant, çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen yapay titanyum diş kökleridir. Operasyon lokal anestezi ile hiçbir ağrı ve rahatsızlık duyulmadan yapılmaktadır. Gerekli durumlarda genel anestezi de uygulanabilir. İmplant, çekilen veya kaybedilen dişlerin fonksiyonunu tekrar yerine getirecek ve estetiği sağlayacak rahat ve güvenilir bir uygulamadır.

Uygun vakada uygun seçilmiş implantlar doğru şekilde yapılmışsa ve hasta da ağız hijyenine gerekli özeni göstermişse yapılan implantlar çok uzun süre hiçbir sorun yaratmadan ağızda kalabilir.

Genel sağlık durumu iyi olan herkese implant uygulanabilir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş sınırı yoktur. Ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç yaştaki hastalara implant uygun olmayabilir.

Çene eklemi fonksiyonel olarak da çok boyutlu hareketler yapması itibariyle diğer eklemlerden ayrılır. Çene eklemi hemen hemen 24 saat durup dinlenmeden çalışır. Çene eklemi hastalıkları, anatomik yapıların uyumlu çalışmasınI bozan etkenlerden kaynaklanır. Bunlar geçici veya uzun vadeli olabilir.

Hayır, genellikle gerekmez. Eğer eksik diş sayısı ikiden fazla ise bu durumda implantlar arasında boşluk bırakarak dişsiz bölgeye köprü protezi yapılacak şekilde bir planlama yapılabilir.

Lamina Veneerler (Porselen Laminalar), Kompozit Lamina Veneerler, Bleaching ( Diş Beyazlatma), Metal Desteksiz Tam Seramik Kuron-Köprü Protez Uygulamaları (Zirkonyum, Empress, E-Max Kuron Restorasyonlar), İmplant, Direkt Ve İndirekt Kompozit Bonding Dolgular, Seramik Dolgular (İnley-Onley) Ve Ortodontik Tedaviler

· Total, tam protezler: Eğer kişi ağzındaki tüm dişleri kaybetmişse total-tam- protezlerin yapılması gerekmektedir.

· Parsiyel, bölümlü protezler: Kısmi diş eksikliğinde özel akrilik ve metallerin kombinasyonu ile yapılan kroşe (kanca) adı verilen metal parçaları ile dişe tutunmayı sağlayan protez çeşididir.

Hamilelikte ağız ve çevresinde mevcut olan enfeksiyonlar erken doğuma ve –veya bebeğin düşük kilolu doğmasına yol açabilmekte ve gebelik sürecini zorlaştırabilmektedir. Bu nedenle gebelik planlayan anne adaylarının dişhekimi kontrolünden geçmesi ve gerekli tedavileri yaptırması çok önemlidir. Bu şekilde sorunsuz ve diş sağlığı açısından stressiz bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.

Gülüş tasarımı dişlerinin görüntüsünden memnun olmayan herkese yapılabilir. Fakat henüz büyüme gelişimini tamamlamamış olan bireylerde, restoratif yöntemlerle gülüş tasarımın ertelemek ya da ortodontik tedaviye yönledirmek daha doğru olacaktır. Gülüş tasarımı yapılması konusunda yöntem, süreç ve fiyat ile ilgili bilgiyi doktorunuza danışabilirsiniz.

Diş taşı temizliği gerekliliği ve ağzınızın genel hijyen/sağlık durum kontrolleri düzenli olarak her 6 ayda 1 mutlaka yapılmalıdır. Bu kontroller sırasında doktorunuz gerekli gördüğü takdirde diş taşı temizliği yapabilir.

Küretaj tedavisi, derin dişeti iltihabının oluştuğu ve diş taşı temizliğinin yeterli görülmediği durumlarda yapılır. Dişetinin içerisine doğru, kök yüzeyinde el aletlerinin yardımıyla yapılan bir çeşit kazıma işlemidir diyebiliriz. Küretaj hakkında detaylı bilgi almak için doktorunuza danışabilirsiniz.

Dişetlerinin ileri derecede iltihaplandığı durumlarda, flap operasyonu bir tedavi seçeneği olabilir. Dişeti, cerrahi yöntemlerle kemik yüzeyinden ayrılır ve altta kalan iltihaplı dokular temizlenir. Kök yüzeyleri ve kemik yüzeyleri düzgün bir hale geldikten sonra flap dikiş atılarak kapatılır.

Yanlızca dişlerde görülen çapraşıklıkların tedavisinde yaş yoktur. Her yaşta tedavi mümkündür. Ancak çenelerin önde ya da geride var olması dediğimiz iskeletsel bozuklukların tedavisi 12 yaşından önce yapılmalıdır. İleri yaşlarda bu tedavi çok daha zor olmaktadır. Yine de hastalarımıza 7 yaşından önce bir ortodontik muayene olmasını mutlaka öneriyoruz

Diş büyüklükleri, çene büyüklüğüne uyumlu olmadığı zaman dişler çeneye yerleşmek için çapraşık ya da aralıklı dizilir. Bu gibi dişsel ve iskeletsel bozukluklarda dişleri yeniden olmaları gereken düzene getirmek için ortodontik tedavi uygulanır.

İletişim